Přejít k hlavnímu obsahu
 

Vancouver, KANADA

Vancouver Convention Centre (kongresové centrum)

Veřejná budova

PRODUKT: SGG DIAMANT, SGG SECURIT®-H

Skleněná fasáda vzbuzující dojem propojeného společenství

Kongresové centrum Vancouver Convention Centre, které vzniklo v rámci projektu rozšíření, aby sloužilo jako mezinárodní mediální centrum pro XXI. zimní olympijské a paralympijské hry v roce 2010, najdete na pobřeží v centru Vancouveru, s nádherným výhledem na hory, oceán i městský park.

Nové kongresové centrum Vancouver Convention Centre je úzce propojeno s ekosystémem hlavního města Kanady. Byl to vlastně i oficiálně deklarovaný cíl projektu rozšíření, aby se městská ekologie přenesla do samotného centra. Zároveň měla budova sloužit jako mediální centrum pro XXI. zimní olympijské a paralympijské hry v roce 2010.

Budova, která je výsledkem návrhu LMN Architects, Musson Cattel Mackey Partnership a Downs / Archambault, byla dokončena v dubnu 2009. Využití kongresového centra se zaměřuje především na veřejné i privátní akce. Snahou architektů bylo vytvořit takový prostor, který bude současně budovou, městským prostorem, parkem a ekosystémem. Pozemky kolem budovy i okolní terén jsou uzpůsobeny tak, aby byl zachován nerušený výhled na oceán.

Kanadský úřad pro ekologické stavby (Canada Green Building Council) udělil tomuto kongresovému centru certifikát LEED Platinum. Projekt získal celou řadu dalších ocenění v oblasti udržitelnosti a stal se také prvním kongresovým centrem, které získalo tuto nejvyšší možnou úroveň certifikace LEED. Původně bylo záměrem usilovat o certifikaci LEED Gold, ale nakonec se jedná dokonce o LEED Platinum. 

Díky této nové infrastruktuře se město Vancouver odhodlalo stát se do roku 2020 „nejekologičtějším městem světa“. Pro tento účel byl vydán akční plán čítající 10 kapitol, zaměřených na uhlíkovou stopu, odpady i ekosystémy města. 

Použité produkty

Návrháři se chtěli vyhnout použití ocelových vertikálních konstrukcí pro zpevnění fasády. Po celém obvodu tohoto rozšíření byl nainstalován systém z extračirého skla, který vizuálně podtrhuje koncept sjednocení městského prostředí s pobřežím. Stabilizační prvky z 19 mm silného bezpečnostního skla SGG SECURIT®-H pomohly vyztužit skleněnou plochu a dodat fasádě atraktivní vzhled, estetiku i optimální bezpečnost. 

Díky použití extračirého skla SGG DIAMANT si uživatelé budovy mohou užívat přirozeného světla z okolního prostředí. Tato skla byla zkombinována s vysoce výkonnými povlaky, které mají skvělou schopnost regulace slunečního záření. Tato vysoce výkonná tepelně izolační skla o celkové ploše 14000 m² byla vyrobena společností Glassolutions Austria. 

Tento projekt je skvělou ukázkou udržitelné budovy. Dokládá, že použitím správných materiálů a především správného skla pro fasádu budovy lze zkombinovat jak funkční, tak i udržitelný design.

PODROBNOSTI PROJEKTU

Datum a místo: 2009,Kanada

Architekt: Musson Cattel Mackey Partnership, Downs / Archambault

Fotograf: Bob Matheson

Sgg diamant float sklo, extra čiré sklo, plavené sklo, sklo na sklenenú příčku, sklenené dveře SGG DIAMANT®