Přejít k hlavnímu obsahu
 

STOP ZAMLŽOVÁNÍ OKEN

Dřív poměrně častý jev - rosení vnitřních oken, se vyskytuje už poméně.

V článku Stop zamlžování oken se dočtete:

 

Kvalita oken i jejich zabudování do konstrukce se posunuli o kus dopředu, stejně jako náš životní styl. Třeba prádlo už se doma nevyvařuje, což se za dob našich babiček bez zamlžených oken prostě neobešlo. Přesto se i moderní okna někdy mlží. Jestli je to známkou problému nebo ne a jak tento nešvar odstranit, vám poradí následující článek.

Když se sklo rosí zevnitř

Vyjděme ze všeobecně známých fyzikálních zákonitostí, že kondenzát vzniká srážením vlhkosti na chladném povrchu. V případe okna musí teplý a vlhký vzduch narazit na studené sklo. Studené ale může být jen takové sklo, které neizoluje dokonale. Z tohoto jednoduchého principu jasně plyne, že problémem rosení vnitřních povrchů budou nejčastěji trpět stará dvojskla, zejména jestli jsou ješte vybavena zastaralými hliníkovými rámečky. Hliník dobře vede teplo a tedy napomáhá vzniku tzv. tepelných mostů. Taková izolační skla nejsou schopna teplo zadržet a sama se jím ohřát, zůstává tedy jejich vnitřní povrch studený. Pokud se pak v místnosti trochu více dýchá, vaří nebo sprchuje, zkrátka se zvyšuje vlhkost vnitřního vzduchu, tvoří se na skle kondenzát.

Problémy pro uživatele vytváří takové okno hned dva:

  • výrazně vzrůstají náklady za energie
  • stékající kondenzát způsobuje vlhnutí povrchů, jehož častým důsledkem je vznik zdraví ohrožujících plísní

 

Na dnes používaných trojsklech se vnitřní kondenzát obvykle netvoří. Stává se to velmi zřídka, buď při extrémních podmínkách nebo je-li použit zastaralý typ distančního rámečku (tedy spomínaný hliníkový nebo obdobně nevhodný nerezový). Řešením je výměna celého izolačního skla za takové kde je tzv. teplý rámeček z kompozitního plastu.

Sgg Viewclear - antikondenzační sklo do oken, rosení oken mezi skly, zevnitř i zvenku, izolační sklo proti zamlžovaní oken

Když se okna zamlžují zvenčí

Častým jevem na dobře izolujících sklech je ranní kondenzát, v zimě námraza. Nejde o závadu, naopak. Je to důkazem velmi dobrých izolačních schopností okna, protože na hůře izolujících sklech se kondenzát na vnějším povrchu netvoří. Proč tomu tak ale je? Venkovní exteriérová skla jsou silně emisivní, tzn. že mají výraznou schopnost sálat teplo do okolí. Kvůli tomu klesá na jejich povrchu teplota nejrychleji. Jakmile se dostane pod rosný bod vzduchu, objeví se kondenzát. Během jasné zimní noci povrchy chladnou ještě více, takže teplota venkovních tabulí se dostává pod bod mrazu a kondenzát na skle mrzne.

U dvojskel vznik kondenzátu na venkovním skle nastává jen velmi zřídka (jen při opravdu silných mrazech), protože kvůli horšímu izolačnímu účinku uniká z interiéru mnoho tepla, které venkovní sklo ohřívá. Teplota povrchu venkovní tabule proto pod rosný bod neklesne. Bohužel za tento komfort ranního výhledu musí uživatel draze zaplatit v podobě spotřebované energie.

Jak si zajistit pokaždé komfortní výhled?

Řešením problému venkovní kondenzace je nejen velmi dobře izolující zasklení, ale především nesálavý povrch na venkovním skle. Pokud vnější sklo nebude své teplo schopno zářit, tak se teplota jeho povrchu nikdy nedostane pod rosný bod vzduchu a kondenzát se na venkovním skle nevytvoří.

Pokud se nebude sáláním ochlazovat venkovní sklo, bude i vnitřní sklo výrazně teplejší. Tím se podstatně zvýší tepelná pohoda v místnosti a významně klesne riziko tvorby kondenzátu na interiérovém skle, a to i u dvojskel.

Jak ale získat nesálavý povrch na vnějším skle? Stačí použít novinku, sklo Viewclear od společnosti Saint-Gobain. Jedná se o zcela novou generaci skla s tvrdým nízkoemisivním pokovením na vnější straně. Speciální tvrdé pokovení je pro viditelné světlo prostupné, kdežto pro tepelné sálání je odrazivé (nízkoemisivní). Pokov je navíc tvořen materiály, které jsou odolné vůči atmosférickým vlivům. Provedená úprava omezuje tepelné ztráty sáláním, a tím zabraňuje nadměrnému ochlazování vnějšího skla v zasklení. Teplota skla proto neklesne pod rosný bod, což výrazně snižuje tvorbu kondenzátu. V kombinaci s dalšími nízkoemisivními produkty jako Planitherm nebo Eclaz nabízí Viewclear vynikající tepelné vlastnosti. Při těchto přednostech si sklo zachovává žádanou vysokou transparentnost a úplnou neutralitu. Nemusíte mít proto obavy, že byste zaplatili daň v podobě zhoršeného výhledu. Nezanedbatelným benefitem je také snadnější údržba, protože méně vzniklého kondenzátu znamená méně zaschlých kapek. Okna díky tomu zůstávají déle čistá.

Sgg Viewclear izolační trojsklo proti rosení oken zevnitř, zvenku i mezi skly, mlžení oken zvenku

U izolačních trojskel problém venkovní kondenzace nastává průměrně asi 60 dní v roce. Se sklem Viewclaer tento nežádoucí jev omezíte na minimum.

..a na závěr

Mluvíme-li o rosení oken, nelze nezmínit také vznik kondenzátu mezi skly. Tento jev je už známkou poruchy okna, pravděpodobně jeho netěsnosti. Vyřešit se dá pouze výměnou izolačního skla.

Zamlžovaní oken zevnitř a zvenku
Rosení zevnitř Mlžení zvenčí Kondenzát mezi skly
Rizikové místo Nejčastěji timto problémem trpí stará dvojskla, zejména jsou-li vybavena zastaralými hliníkovými distančními rámečky Je častým jevem na dobře izolujících sklech. U dvojskel kondenzát na venkovním skle vzniká jen velmi zřídka U špatně fungujících oken - je známkou poruchy
Důvod problému Kondenzát se tvoří na špatně izolujícím skle v místnosti s vyšší vlhkostí vzduchu (větší počet lidí, vaření, praní, koupání a pod.) Velmi dobře izolující okno je zvenčí tak studené, že se na něm sráží vhkost Pravděpodobně netěsnost skla
Řešení: Výměna celého izolačního skla za nové s tzv. teplým rámečkem z kompozitního plastu Výměna izolačního skla Nutná je oprava okna a použití kvalitního izolačního skla
Při nových oknech: Použít trojsklo s teplým rámečkem Použít trojsklo s povlakem Viewclear v kombinaci s dalšími nízkoemisivními produkty jako Planitherm nebo Eclaz. Tím je možno dosáhnout vynikajících tepelně-izolačních vlastností
Sgg Viewclear - antikondenzačné trojsklo, tepělno izolační sklo, druhy skla, dvojsklo na míru, druhy skla VIEWCLEAR®
Eclaz izolační dvojsklo a trojsklo na míru do okna, arkýřová okna, francouzské okna na terasu, sklo na pergolu ECLAZ
Sgg Planitherm - těpelný izolační sklo, francouzské okna, dvojsklo i trojsklo, druhy skel do oken, sklo do oken SGG PLANITHERM®
chytra-online-aplikace-calumen Calumen
jake-parametry-sledovat-pri-vyberu-skla-do-oken Jaké parametry sledovat při výběru skla do oken
Velká francouzská okna, typy a druhy skel i oken, dvojité okno, zdvojené okna do domu, drevená a lastová okna Jak vybrat okna do domu?
okna-pro-pasivni-dum-solarni-faktor-izolace-energetickeho-domu Okna jsou alfou a omegou návrhu pasivního domu
Jak a kde se vyrábí sklo, tavení skla, co se vyrábí ze skla, ploché a tabulové sklo, suroviny pro výrobu, float proces Jak vzniká sklo