Přejít k hlavnímu obsahu
 

Sklo pro administrativní budovy

V portfoliu Saint-Gobain Glass je množství inovativních skel, která splňují i ty nejvyšší nároky na architektonické, konstrukční i provozní požadavky investorů

Významný podíl celkové globální výstavby tvoří administrativní budovy. Při jejich projektování se klade důraz nejen na energetickou úspornost, ale velmi často jsou prioritou také aspekty jako design, uživatelský komfort a poslední dobou také uhlíková neutralita.


V článku Sklo pro administrativní budovy se dočtete:


Administrativní budovy jsou mnohdy výškové, s lehkým obvodovým pláštěm a skleněnými fasádami, což vyžaduje specifické materiály, jakými je například protisluneční sklo. Použití tepelně izolačního skla umožňujícího úspory energií na vytápění je dnes už samozřejmostí. Vysoké nároky na uživatelský komfort osob, které v komerčních budovách tráví mnoho hodin denně, vyžadují často kromě nerozbitného skla s různými stupni bezpečnostních vlastností, také aplikaci protihlukového skla, které omezuje pronikání nežádoucího hluku z exteriéru do interiéru a minimalizuje i šíření zvuku uvnitř budov. Pro zajištění světelného a tepelného komfortu v interiérech je většinou nezbytná aplikace protislunečního skla s maximální světelnou propustností.

 

V portfoliu Saint-Gobain Glass je množství inovativních skel, která splňují i ty nejvyšší nároky na architektonické, konstrukční i provozní požadavky investorů administrativních budov. V rámci snahy o postupné dosažení uhlíkové neutrality vývojáři v Saint-Gobain Glass vyvinuli nízkouhlíkové sklo ORAÉ s vysokým podílem recyklovaného skla, které zajistí budově zásadné snížení emisí CO2 ve srovnání se standardními materiály pro zasklení. Tato inovativní nízkoemisní skla ocení především uvědomělí investoři, pro které je prioritou zdravé pracovní prostředí zaměstnanců, a také developeři, kteří díky certifikaci LEED a BREEM získají finanční výhody vůči konkurenci v podobě vyšší návratnosti investice.

Platforma Green Building od společnosti Saint-Gobain

Objevte první platformu pro ekologické budovy, která usnadňuje certifikační proces společnosti Saint-Gobain Glass♻

 

Energetická náročnost budov a certifikace LEED a BREEAM

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Energetický štítek budovy. Energetický průkaz budovy

U administrativních budov se provádí speciální certifikace „zelených budov“ – podobně, jako u obytných budov, kde se podle zákona č. 555/2005 Z. z. o energetické hospodárnosti budov povinně realizuje hodnocení energetické náročnosti. Podle toho se pak novostavbě vystavuje tzv. průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Ten slouží k hodnocení a prokazování energetické náročnosti provozu budov při kolaudaci novostavby či rekonstrukce, prodeji, koupi či pronájmu nemovitostí. PENB posuzuje úroveň energetického hospodaření objektu a v souvislosti s provozními náklady zařazuje budovu do energetické třídy od kategorie A s nejnižší energetickou náročností až po nejméně hospodárnou třídu G s nejvyšší spotřebou energií. PENB hodnotí objekt podle spotřeby energií na vytápění, klimatizaci a vzduchotechniku, umělé osvětlení, ohřev vody, případně úpravu vlhkosti a čistoty vzduchu. Průkaz energetické náročnosti budovy obsahuje protokol, který prokazuje energetickou náročnost budovy – jejím grafickým vyjádřením je energetický štítek budovy.

Čím lepší energetickou třídu má budova, tím méně energie potřebuje na vytápění, chlazení a osvětlení. To znamená, že energeticky úsporné budovy mají nižší náklady na energie a jsou šetrnější k životnímu prostředí.

 

Protože více než třetinu celkového množství CO2 v ovzduší produkuje výstavba a provoz budov, udržitelnost je významným tématem při výstavbě administrativních novostaveb současnosti. Zajištění co největší šetrnosti budov k životnímu prostředí a snaha o vytvoření zdravého a komfortního pracovního prostředí pro zaměstnance se hodnotí různými certifikacemi. V rámci Evropy jsou nejvyužívanější certifikace LEED a BREEAM.

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) je celosvětově nejběžněji používaný a uznávaný systém hodnocení zelených budov. Tato certifikace podporuje výstavbu a provoz zdravých a nákladově úsporných zelených budov, které umožňují celkové zvýšení environmentální výkonnosti – od minimalizace uhlíkové stopy až po uživatelský komfort vnitřního prostředí. Certifikace LEED hodnotí dopad administrativní budovy na okolí, použité stavební materiály, spotřebu energií a vody, kvalitu vnitřního prostředí a uživatelské kvality potřebné pro efektivní práci.

Stupnice LEED

LEED certifikace. Stupnice LEED hodnotí dopad administrativní budovy na okolí, použité stavební materiály, spotřebu energií a vody, kvalitu vnitřního prostředí.

 

LEED hodnotí budovu v rámci evropských norem a zvyklostí:

 • při jejím vzniku (New Construction či Core&Shell),
 • při pozdějším provozu (Existing Building: Operation and Maintenance EB:OM),
 • lze certifikovat také vnitřní vybavení nájemních prostor (Commercial Interiors).

Certifikace LEED poskytuje v rámci všech evropských certifikačních systémů nejkvalitnější hodnocení energetické náročnosti budovy formou dynamického počítačového modelování.

 

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) má původ ve Velké Británii, kde výzkumná organizace Building Research Establishment (BRE) v roce 1921 začala zkoumat budovy z hlediska použitých materiálů, vytápění či větrání. Od roku 1990 se BRE zabývá také certifikací zelených budov se zaměřením na udržitelný design kanceláří, rezidenčních projektů a obchodů. Od roku 1993 řeší také certifikací průmyslových budov.

BREEAM podle evropských norem posuzuje deset kategorií, které zkoumají ekonomickou, sociální a environmentální udržitelnost. Hodnotí využití půdy, denní světlo v objektu, použité inovace, znečištění, které budova produkuje a pod.

 

BREEAM zohledňuje také to, jestli jde o novostavbu – certifikace BREEAM International New Construction, rekonstrukci – BREEAM International Non-Domestic Refurbishment, nebo stávající provoz – BREEAM In-Use International.

Certifikace LEED vs BREEAM. LEED i BREEAM používají devět kategorií hodnocení s různou váhou kreditů

Oba systémy (LEED i BREEAM) používají devět kategorií hodnocení s různou váhou kreditů

 

Výhody certifikace zelených budov pro investory

Pro majitele i nájemce administrativních budov je certifikace základem pro získání několika konkurenčních výhod:

Zvýšení atraktivity budov pro nájemce

 • získají pro své zaměstnance komfortní a zdravé pracovní prostředí,
 • ušetří náklady na energie a provoz,
 • společensky odpovědné firmy upřednostní certifikované budovy.

 

Možnost požadovat vyšší nájemné

Nájemce je ochoten za kvalitní prostory s nižšími provozními náklady platit více.

 

Vyšší návratnost investic

 • Certifikované budovy mají oproti necertifikovaným životní cyklus s náklady nižšími o desítky procent.
 • Během životního cyklu budovy lze dosáhnout úspory ze stavebních nákladů ve výši až 20 %.
 • Prodejní cena nemovitosti je vyšší až o 10 % při zvýšení počáteční investice pouze o 2–8 %.

 

Zvýšení jistoty výnosu a snížení rizikovosti investice

Certifikace budovy třetí stranou je zárukou kvality vnitřního prostředí, takže je snazší ji pronajmout či prodat.

Uznání závazku k udržitelnosti zvyšuje image firmy

Certifikace veřejně prezentuje postoj firmy k udržitelnosti, což pozitivně vnímá veřejnost, místní samospráva i klienti.

Legitimita

Certifikovaná budova je zárukou kvality a použití udržitelných elementů.

 

Produkty Saint-Gobain Glass pro zlepšení udržitelnosti budov

Požadavky certifikace LEED a BREEAM zohledňuje mnoho inovativních produktů Saint-Gobain Glass. Široký výběr různých funkčních skel umožňuje realizaci množství aplikací, které v rámci trojskel poskytují nepřeberné množství možností vytvořit v administrativních budovách zasklení, které je zárukou té nejvyšší energetické účinnosti a současně vytváří vysoký uživatelský komfort, splňuje estetické, technologické i bezpečnostní nároky a požadavky na udržitelnost i snižování uhlíkové stopy.

Sklo saint-gobain glass pro zlepšení udržitelnosti budov. Vlastnosti skel. Moderní sklo.

Skleněné fasády s lehkým obvodovým pláštěm a protisluneční skla

Oblíbeným technologickým řešením při stavbě administrativních budov jsou skleněné fasády s lehkým obvodovým pláštěm. Skládají se ze systémových profilů, konstrukčních spojů, skleněných panelů nebo tepelněizolačních panelů různého složení, případně obkladových a stínících prvků s kotvením do stavby. Skleněné fasády s lehkým obvodovým pláštěm jsou ideální pro budovy s vysokou energetickou náročností – snižují tepelné ztráty a zlepšují tepelný komfort v interiéru, a to i v případě použití velkoformátových skel a oken. Lehké obvodové pláště musí splňovat kritéria předepsaná technickou normou EN 13830.

 

Fasády. Skleněné fasády. Skleněné fasády s lehkým obvodovým pláštěm. Sklo pro administrativní budovy

 

Zejména proto, že fasády administrativních budov jsou často celoskleněné, kvůli eliminaci přehřívání interiérů se používají protisluneční skla nebo externí stínění.

 

U výškových budov, kde z bezpečnostních důvodů ve vyšších patrech nelze použít externí stínění, jsou moderní protisluneční skla nejvhodnějším materiálem pro použití v rámci celoskleněných fasád. Skla s protisluneční ochranou jsou skvělým řešením, jak v letních měsících udržet v interiérech příjemné klima bez přehřívání, a to i bez externího stínění či žaluzií.

 

Výhody použití protislunečních skel

 • Tepelný komfort – ochrana proti slunečnímu záření minimalizuje přehřívání interiérů v letních měsících. V kombinaci se schopností efektivní tepelné izolace v zimě umožňují tato skla dosažení významných úspor energií na vytápění a klimatizaci.
 • Světelný komfort – maximum denního světla je v komerčních budovách klíčové pro komfort a výkonnost uživatelů. Současně dostatek denního světla umožňuje úspory spotřeby energií na umělé osvětlení.
 • Design – nízká reflexe skla poskytuje fasádám neutrální a diskrétní vzhled. V interiéru sklo vytváří optimální světelné prostředí s věrným vyobrazením barev.

Protisluneční skla Saint-Gobain Glass

Saint-Gobain Glass v rámci produktové řady SGG COOL-LITE nabízí široký výběr inovativních tepelně izolačních protislunečních skel s neviditelnými kovovými povlaky, které jsou výjimečné skloubením extrémně efektivní ochrany proti slunečnímu záření s excelentní světelnou propustností v kombinaci s nízkou vnější i vnitřní reflexí a neutrálním vzhledem.

 

Jedním z takových produktů je SGG COOL-LITE SKN 183 (solární faktor g 37 %) – ideální pro fasády i okna v komerčních budovách. Toto sklo nabízí v rámci protislunečních skel z produktové řady SGG COOL-LITE nejvyšší možnou světelnou propustnost (TL trojskla až 68 %), proto je oblíbené pro použití na fasádách orientovaných na sever, kde v interiérech zajišťuje vysoký světelný komfort s dostatkem denního světla. Navíc je oblíbené pro skvělý energetický výkon (Ug 0,5 W/m2K) a neutrální vzhled s nízkou světelnou reflexí (vnější 14 % a vnitřní 16 %).

 

Mezi nejúčinnější izolační protisluneční skla s hodnotou Ug 0,5 W/m2K patří SGG COOL-LITE XTREME 70/33. Je výjimečné spojením extrémně efektivní ochrany proti slunečnímu záření a přehřívání (hodnota solárního zisku g 31 %) a excelentní světelné propustností (TL 63 %), v kombinaci s nízkou vnější (13 %) i vnitřní (16 %) reflexí a neutrálním vzhledem. Selektivita zasklení s SGG COOL-LITE XTREME 70/33 v trojskle je (TL/g) 2,03. Řešení zasklení s povlaky SGG COOL-LITE XTREME díky úsporám energií kompenzují během pouhých tří měsíců užívání všechny emise CO2 spojené s jeho výrobou.

 

SGG COOL-LITE ST BRIGHT SILVER disponuje extrémně vysokou transparentností a současně originální estetickou a neutrální reflexí, což přináší do interiérů administrativních budov pohodu a nerušené soukromí. Používá se především k aplikaci ve dvojitých fasádách pro zasklení vnějšího pláště. Vyniká neutrální stříbřitou reflexí při vysoké propustnosti světla.

 

Nízkouhlíkové sklo COOL-LITE® XTREME ORAÉ® z recyklovaného skla

S důrazem na maximální míru udržitelnosti společnost Saint-Gobain Glass na český trh s fasádními řešeními uvedla unikátní nízkouhlíkové sklo SGG COOL-LITE XTREME ORAÉ vyrobené za pomoci použití obnovitelných zdrojů energií s podílem 64 % recyklovaného skla. Tato technická inovace v kombinaci s protislunečními povlaky SGG COOL-LITE XTREME ORAÉ umožňuje až 42% snížení uhlíkové stopy ve srovnání s produkty se stejným technickým a estetickým výkonem. Sklo SGG COOL-LITE XTREME ORAÉ má podle ověřené EPD uhlíkovou stopu pouze 6,64 kg CO2 ekv./m2 skla pro 4mm substrát třídy A–C, a to díky vysokému výkonu z hlediska příjmu denního světla, protisluneční ochrany a tepelné izolace.

 

Nízkouhlíkové sklo COOL-LITE XTREME ORAÉ z recyklovaného skla. Ověřené EPD

 

Použití nízkouhlíkového skla SGG COOL-LITE XTREME ORAÉ na skleněné fasády přispěje k tomu, aby budova měla z hlediska provozního i zabudovaného uhlíku co nejnižší uhlíkovou stopu a současně nabízí lepší ekonomickou hodnotu a kvalitu pro vývojáře, majitele i uživatele. Doporučujeme použít protisluneční sklo se třemi vrstvami stříbra a selektivitou větší než 2.1 pro většinu obvodového pláště budovy.

 

SGG COOL-LITE® XTREME ORAÉ® nabízí díky nízké vnější reflexi a extrémně barevně neutrálnímu vnějšímu vzhledu úplně stejné estetické vlastnosti jako COOL-LITE® XTREME na PLANICLEAR®.

 

Certifikace Cradle to Cradle Certified®

Společnost Saint-Gobain Glass jako první výrobce skla pro všechny produktové řady nízkouhlíkového skla ORAÉ® získala také prestižní certifikaci Cradle to Cradle Certified® (C2C Certified) V4.0, která je zárukou toho, že materiály splňují přísné standardy udržitelnosti, aby se snížil jejich dopad na životní prostředí. Cílem této certifikace je posuzovat výrobky na základě jejich environmentálního a sociálního dopadu během celého jejich životního cyklu. Společnost Saint-Gobain Glass je držitelem certifikace C2C Certified V4.0 ve všech pěti kategoriích a současně držitelem Certifikátu™ zdravotní nezávadnosti materiálu s certifikací C2C Platinum V4.0.

 

Nízkouhlíkové sklo SGG COOL-LITE® XTREME ORAÉ® má stejné parametry jako COOL-LITE® XTREME PLANICLEAR.

 

Řada SGG COOL-LITE® XTREME ORAÉ® je k dispozici na vyžádání (MTO) s následujícími parametry:

ROZMĚRYPLF v délce do 6000 × 3210 mm
DLF: standardní rozměry
TLOUŠŤKY4, 6, 8, 10 mm
POKOVENÍXTREME 70/33 a 70/33 II
XTREME 61/29 a 61/29 II
XTREME 50/22 II
EASYPRO®Verze k tepelnému tvrzení (II) ve standardu s EASYPRO®, možné i bez EASYPRO® pro speciální aplikace

 

Pro kompletaci izolačních skel SGG COOL-LITE® XTREME ORAÉ® jsou k dispozici na vyžádání (MTO) také skla na substrátu ORAÉ® s následujícími parametry:

ROZMĚRYPLF: v délce do 6000 × 3210 mm
DLF: standardní rozměry 
TLOUŠŤKY4, 6, 8, 10 mm
DOPLŇUJÍCÍ PRODUKTYORAÉ® bez pokovení
PLANITHERM®(II) ORAÉ®
ECLAZ® (II) ORAÉ®
STADIP® & STADIP® PROTECT ORAE® s pokovením nebo bez pokovení (zde uvedeným)

Díky pokovení, opracování a instalování do IGU se redukce uhlíkové stopy pohybuje v rozmezí 30 % až 40 %.

Sklo pro administrativní budovy. SGG COOL LITE XTREME ORAE - Tabulka.

Úroveň uhlíkové stopy je možné sledovat i v online kalkulačním nástroji CALUMEN (www.calumen.com), kde je součástí technického listu také údaj o uhlíkové stopě v sekci „EPD“ – environmentální certifikáty.
 

 

Bezpečnostní skla pro pocit bezpečí i splnění konstrukčních a legislativních nároků

U projektů celoskleněných fasád administrativních budov se obvykle jedná o architektonické řešení pro konkrétní projekt, vyráběné na zakázku, proto musí zasklení vycházet z vyzkoušených principů – systému kotvení, těsnění, osazení skla. Aby sklo těmto požadavkům vyhovělo, u aplikací pro administrativní budovy jsou zpravidla nezbytností bezpečnostní vlastnosti skla. Zejména u velkoplošných oken a celoskleněných fasád je legislativou vyžadována tzv. zábradelní funkce, tedy schopnost skla zabránit průniku předmětů a osob skrz skleněnou plochu.

 

Sklo pro administrativní budovy - bezpečnostní skla. Základní typy bezpečnostních skel

Základní typy bezpečnostních skel Saint-Gobain Glass

Tepelně tvrzené (kalené) sklo SGG SECURIT (ESG)

Je pětkrát pevnější než obyčejné plavené sklo a vyznačuje se schopností odolat bez poškození rozdílům teploty v rozsahu až 200 °C, takže minimalizuje riziko praskání v důsledku teplotního šoku. Po rozbití se rozpadne na drobné kousky s tupými hranami. Vyhovuje požadavkům ČSN EN 12150.

 

Vrstvené bezpečnostní sklo SGG STADIP (VSG)

Je vyrobeno ze dvou či více vrstev skla spojených bezpečnostní fólií z polyvinyl butyralu (PVB), která v případě rozbití udržuje zbytkovou celistvost skla – úlomky zůstanou přilepené na fólii – čímž brání průniku předmětů a osob a minimalizuje riziko zranění. Vrstvené bezpečnostní sklo – podle počtu a tloušťky použitých vrstev skla a fólie – nabízí několik úrovní bezpečnostních vlastností od ochrany osob (SGG STADIP SAFE) až po ochranu majetku (SGG STADIP PROTECT) a další speciální bezpečnostní vlastnosti (například protipožární skla).

 

Kombinované sklo SGG SECURIT STADIP (VSG)

Spojuje vlastnosti vrstveného bezpečnostního skla s bezpečnostní fólií (ESG) a tepelně tvrzeného (kaleného) skla (ESG). Poskytuje ještě vyšší mechanickou odolnost a zároveň také schopnost minimalizovat riziko poškození v důsledku teplotního šoku. Je ideální jako bezpečnostní sklo na střechu, balkon či zábradlí.

 

Přehřívané tepelně tvrzené bezpečnostní sklo SGG SECURIT HST či ESG HST

Pro snížení rizika samovolného prasknutí ve výrobě prochází toto sklo Heat Soak Testem (HST). Používá se na fasády, celoskleněné systémy a dveře – všude tam, kde je sklo ukotveno bodově (přes otvory) a kde hrozí riziko teplotního šoku. Splňuje požadavky ČSN EN 14179.

 

Pro klid na práci – možnosti odhlučnění pomocí protihlukového skla

Zvuková izolace je další vlastností, která je u skleněných fasád i u interiérů administrativních budov často vyžadována. Účinná akustická izolace je dalším faktorem, který se podílí na vytvoření příjemného pracovního prostředí uvnitř budov, jež má pozitivní vliv na pracovní produktivitu, kreativitu a zdraví lidí pracujících v komerčních budovách.

 

Zvuková izolace pro administrativní budovy pomocí protihlukového skla. Akustická izolace kanceláře.

 

Účinnou ochranou před pronikáním nežádoucího hluku z exteriéru do interiéru jsou vrstvená protihluková skla SGG STADIP SILENCE s akustickou fólií PVB-Si. Samolepicí fólie poskytuje sklu kromě schopnosti zvukové izolace také základní bezpečnostní vlastnosti – při rozbití udrží zbytkovou celistvost zasklení bez vysypání úlomků až do výměny. Sklo s protihlukovou úpravou se používá také jako materiál na interiérové příčky – všude tam, kde je potřeba omezit šíření zvuků v interiéru.

 

Akustické sklo je účinným řešením také pro odhlučnění střešních oken a skleněných střech, kde tlumí rušivé zvuky dešťových kapek.

 

Designová variabilita skel pro administrativní budovy

Designové interiérové sklo - SGG Decorglass: ​​​​barevné, mléčné, čiré, broušené, neprůhledné, vzorované sklo.

Design je u komerčních staveb velmi důležitým aspektem, na který kladou důraz investoři i architekti.
Proto má Saint-Gobain Glass v portfoliu široké spektrum skel s rozmanitými designovými vlastnostmi od čirých skel s velmi nízkou reflexivitou, barevnou neutralitou a vysokou světelnou propustností až po speciální barevná, ornamentní nebo zrcadlová skla.

 

Často žádaným sklem pro fasády administrativních budov je i speciální sklo SGG 4BIRD s povrchovou úpravou pro účinnou ochranu proti kolizím s ptactvem.

 

Čiré float sklo

Čiré sklo se používá jako základní produkt pro výrobu mnoha funkčních skel. U skel pro fasády a okna komerčních a administrativních budov je žádoucí, aby toto float sklo disponovalo vysokou propustností světla a co nejlepší barevnou neutralitou. Minimalizace zelenkavých odstínů je důležitá zejména u hrubších a vrstvených bezpečnostních skel, aby zasklení mohlo propouštět do interiérů maximum přirozeného denního světla. To je nezbytné pro uživatelský komfort uvnitř budov i pro úsporu energií na umělé osvětlení.

 

SGG PLANICLEAR je standardně plavená čirá sklovina se zvýšenou propustností světla. Je určená pro aplikace, které vyžadují vysokou úroveň čirosti, světelné prostupnosti a barevné neutrality. Je vhodná zejména pro izolační dvojskla a trojskla s vysokými solárními zisky a vrstvená bezpečnostní skla. Barevnou neutralitu bez zelenkavých odstínů sklu SGG PLANICLEAR umožňuje nízký obsah železa v sklovině.

 

SGG DIAMANT je extra čiré a transparentní plavené sklo s vysokou světelnou propustností, bez zelenkavého zabarvení skloviny. Používá se v aplikacích vyžadujících vysokou čirost a průhlednost, bez zkreslení barev a kontrastu při pohledu skrz sklo. Při smaltování, lakování nebo sítotisku umožňuje přirozenou a věrnou reprodukci bílých a pastelových barev. Maximální propustnost slunečního záření umožňuje efektivní využití solárních tepelných zisků pro zlepšení tepelného komfortu v interiérech v zimním období, což přispívá i k úsporám energií.

Sgg Cool-Lite Xtreme - protisluneční sklo do francouzských skel - oken, dvěrí, lité sklo, Saint-Gobain Building-Glass SGG COOL-LITE® XTREME
První nízkouhlíkové sklo na světě Cool-Lite Xtreme Oraé COOL-LITE® XTREME ORAÉ®
Vrstvené neprústrelné sklo, pochozí sklo na skleněnú podlahu Sgg Stadip Protect, bezpečnostní sklo SGG STADIP®/SGG STADIP PROTECT®
Sgg Stadip Silence akustické sklo, vsg 44.1, 44.2, Saint-Gobain Building Glass protihlukové sklo, zvuková izolace oken SGG STADIP® SILENCE
Cool lite Skn 183, Skn 183 II, protisluneční sklo na míru, trojsklo, dvojsklo, skleněné fasády, Saint-Gobain Building Glass COOL-LITE SKN 183 a SKN 183 (II)
4BIRD®
Recyklace skla jako nástroj pro snížení uhlíkové stopy Recyklace skla jako nástroj pro snížení uhlíkové stopy
druhy-bezpecnostniho-tvrzeneho-skla-zakladni-typy Druhy bezpečnostního skla
chytra-online-aplikace-calumen Calumen