Přejít k hlavnímu obsahu
 

Sklo float – základní čiré tabulové sklo pro další zpracování pomocí povlaků

Výroba, vlastnosti, druhy a upgrade float skla

Použití skla v architektuře dnes vsází převážně na speciální produkty s různými uživatelskými benefity. Jako základ pro výrobu inovativních skel s přidanými hodnotami se používá čiré plavené – floatové sklo. To se vyrábí ve velkoformátových tabulích různých velikostí i tlouštěk a dále se zpracovává a opracovává různými technologiemi.


V článku Sklo float – základní čiré tabulové sklo pro další zpracování pomocí povlaků se dočtete:

Výroba skla float

Float sklo se vyrábí tak, že směs surovin se taví v tavicích pecích a roztavená tekutá skleněná hmota se plaví v lázni z roztaveného cínu a dále zpracovává na tabulové sklo, které slouží jako „polotovar“ pro další zpracování. Výroba tabulových skel plavením je v současnosti asi nejvyužívanější technologií výroby skla.

Jak se vyrábí sklo/Float Process - video

Objevte prostřednictvím tohoto videa procesy výroby skla a připojte se s námi k prohlídce míst, kde sklo vzniká

 

Vlastnosti floatového skla

Základními vlastnostmi plaveného float skla je světelná propustnost a odolnost vůči vlhkosti a působení povětrnostních vlivů. Protože nároky na vlastnosti skla ve stavebnictví se stále zvyšují, float sklo se jako koncový produkt pro zasklení používá jen zřídka. Float sklo primárně slouží jako základ pro další zpracování, kdy se pomocí moderních technologií floatové sklo proměňuje na různé inovativní produkty s přidanou hodnotou, především pomocí pokovení funkčními transparentními povlaky

Float sklo je univerzální a umožňuje téměř všechny způsoby dalšího zpracování a opracování – řezání, broušení, ohýbání, tepelné tvrzení, vrstvení a nanášení různých povlaků.

Floatové sklo - výroba skla, druhy a typy skel. Čiré sklo plavené. Jak se vyrabi sklo float. Druhy skel do oken

To, jaké má float sklo vlastnosti, závisí od základních surovin použitých pro výrobu skla. Ty mohou mít vliv například na zbarvení či světelnou prostupnost.

Druhy float skla

Výroba floatového skla vychází z požadavků na další zpracování a využití. Vyrábí se v různých tloušťkách a velikostech tabulí. Výjimkou není ani výroba skla na míru podle požadavku odběratele. Zpracované float sklo se používá nejčastěji na výrobu různých typů skel do oken, skel do dveří a prakticky na výrobu všech druhů stavebního skla, sklo pro výrobu nábytku, skleníků atd. 

Častou úpravou float skla je tepelné tvrzení (kalení), které zvyšuje mechanickou odolnost skla vůči nárazu i odolnost skla vůči teplotnímu šoku.

K nejčastěji sledovaným základním vlastnostem plaveného skla patří barevná neutralita, transparentnost a světelná propustnost. A právě na tyto vlastnosti se zaměřují výrobci různých druhů skel do oken, dveří a zasklení pro fasády, kteří se snaží dosáhnout co nejlepších vlastnosti skla. Ke špičkovým druhům skla float od Saint-Gobain Glass patří plavené čiré sklo SGG PLANICLEAR® a extra čiré sklo SGG DIAMANT®.

 

Druhy základního float skla od Saint-Gobain Glass

Produktový název float sklaVlastnosti skla
SGG DIAMANT®Extra čiré sklo, extrémně vysoká transparentnost, barevně neutrální
SGG PLANICLEAR®Čiré sklo, zvýšená transparentnost s minimem zelenkavého zbarvení
SGG ORAÉ®Čiré sklo, zvýšená transparentnost s minimem zelenkavého zbarvení, recyklované

 

Plavené čiré sklo SGG PLANICLEAR®

SGG PLANICLEAR® je inovativní víceúčelové čiré sklo s vyšší transparentností. Je vhodné pro vnější i vnitřní zasklení budov, strukturální fasády i interiérové použití v rámci vnitřního zasklení i průhledného zařízení (nábytku).

Toto plavené sklo se vyznačuje vyšší čirostí a transparentností, což je dosaženo nízkým obsahem železa v hmotě skla. Nízkoželezité sklo minimalizuje nazelenalé zbarvení skla, takže umožňuje maximální přestup přirozeného denního světla, a to i v případě vyšší tloušťky skla.

SGG Planiclear - plavené čiré sklo. Druh skla float. Vlastnosti a využití skla. Možnosti pokovení skla.

 

Extra čiré sklo SGG DIAMANT®

Extra čiré plavené sklo SGG DIAMANT® se vyznačuje specifickými optickými kvalitami s velmi slabým zbytkovým zbarvením. Je to sklo typu float, vyrobené stejnou technologií jako SGG PLANICLEAR®, ale je ještě průzračnější díky velmi nízkému obsahu oxidu železitého.

Extra čiré sklo SGG DIAMANT® propouští mnohem více denního světla a vyznačuje se také maximální barevnou neutralitou a sníženou absorpcí. Díky tomu umožňuje v rámci zasklení oken či fasád téměř nefiltrovaný prostup přirozeného denního světla do interiéru.

SGG DIAMANT® se vyznačuje vysokou transparentností i při použití ve vícevrstvých sklech, takže je vhodné i pro použití v muzeích a galeriích, kde je při vystavení exponátů důležité, aby nedocházelo ke zkreslení barev.

Vysoká propustnost UV záření umožňuje i využití u kopírovacích a lékařských přístrojů a je použitelné i v rámci antireflexního zasklení.

 

Sklo DIAMANT® s nízkým obsahem železa

👉 V katalogu Saint-Gobain Glass najdete desítky unikátních skel, mezi nimiž nechybí ani pravý klenot – nízkoželezité sklo DIAMANT®.

 

 

Něco navíc – recyklované sklo SGG ORAÉ®

Saint-Gobain Glass má v nabídce floatových skel také výjimečný produkt – plavené sklo vyrobené z vysokého podílu recyklovaného skla a současně s co největším využitím obnovitelných energií ve výrobě, bez kompromisu v technických či estetických vlastnostech. Základní float sklo SGG ORAÉ®stejný vzhled jako běžné čiré plavené sklo SGG PLANICLEAR®.

Nízkouhlíkové sklo SGG ORAÉ® nabízí nejnižší možné úrovně zabudovaného i provozního uhlíku, čímž pomáhá výrazně snížit uhlíkovou stopu ve stavebnictví. Podle ověřených dat má základní plavené sklo SGG ORAÉ® (s tloušťkou 4 mm) uhlíkovou stopu pouhých 6,64 kg CO2 ekv./m2, což znamená snížení o 42 % ve srovnání se standardním sklem SGG PLANICLEAR®. Při použití SGG ORAÉ® do izolačního skla je odhadované snížení CO2 přibližně 30 až 40 %.

Certifikace Cradle to Cradle Certified®

Společnost Saint-Gobain Glass jako první výrobce skla pro všechny produktové řady nízkouhlíkového skla ORAÉ® získala také prestižní certifikaci Cradle to Cradle Certified® (C2C Certified) V4.0, která je zárukou toho, že materiály splňují přísné standardy udržitelnosti, aby se snížil jejich dopad na životní prostředí. Cílem této certifikace je posuzovat výrobky na základě jejich environmentálního a sociálního dopadu během celého jejich životního cyklu. Společnost Saint-Gobain Glass je držitelem certifikace C2C Certified V4.0 ve všech pěti kategoriích a současně držitelem Certifikátu™ zdravotní nezávadnosti materiálu s certifikací C2C Platinum V4.0.
 

Webinář: Nízkouhlíkové sklo ORAÉ

Jak se sklo podílí na uhlíkové stopě fasád? Co je to nízkouhlíkové sklo a proč je důležité? Je takové sklo skutečně možné využít i na projektech v ČR?

 

Upgrade funkčnosti float skla pomocí pokovení

Z float skla se pomocí nanášení transparentních kovových povlaků vyrábějí různé druhy skla se speciálními vlastnostmi pro širokou škálu možností specifického použití. 

Saint-Gobain Glass vyrábí mnoho typů skel se specifickými vlastnostmi, které výrazně mění funkčnost skla a zvyšují uživatelskou hodnotu zasklení.

Povlak ECLAZ na skle. Pokovení skla float. Floatové sklo extra čiré. Výroba skla na miru. Druhy a typy skla

Klíčovou technologií využívanou v Saint-Gobain Glass pro výrobu funkčního zasklení je pokovení skla. Jedná se o technologický proces, v rámci kterého dochází k magnetronovému nanášení povlaku oxidu kovu na průhledné float sklo. Povlaky jsou transparentní a po jejich nanesení sklo získává speciální vlastnosti, které lze v rámci dvojskel a trojskel vzájemně kombinovat.

 

Vlastnosti funkčních povlaků (pokovení) na skle

Pokovené sklo poskytuje zasklení benefity, které specifickým způsobem zlepšují uživatelský komfort. Pokovením skla můžete výrazně zlepšit jeho tepelně izolační vlastnosti, dodat mu protisluneční ochranu, zrcadlový efekt, antikondenzační či samočisticí vlastnosti. V rámci tepelně izolačních dvojskel a trojskel je možné jednotlivé benefity vzájemně kombinovat.

 

Příklady povlaků a vlastností pokovených skel od Saint-Gobain Glass:

 

Tepelně izolační povlaky

SGG PLANITHERM®SGG PLANITHERM® XNSGG ECLAZ®
Používají se pro zlepšení tepelně izolačních vlastností zasklení. Povlak způsobuje, že teplo se od povrchu skla odráží zpátky do místnosti, což umožňuje úsporu energií na vytápění. Některé povlaky podporují také využití solárních zisků pro získání tepla ze slunečního záření.

 

Protisluneční tepelně izolační povlaky

SGG COOL-LITE®SGG COOL-LITE® XTREME  • COOL-LITE XTREME® ORAÉ®SGG COOL-LITE® SKN
Minimalizují přehřívání interiérů v letním období a snižují potřebu používat klimatizaci. Protisluneční vlastnosti zajišťují současně s maximální světelnou propustností. V nabídce je již i první nízkouhlíkové sklo na světě SGG COOL-LITE XTREME® ORAÉ® v kombinaci s protislunečním pokovením.

 

Antikondenzační povlak

SGG VIEWCLEAR®
Speciální antikondenzační povlak omezuje kondenzaci vodních par na povrchu skla zmírněním nadměrného ochlazení vnější tabule skla může povlak SGG VIEWCLEAR® výrazně omezit nežádoucí kondenzaci vlhkosti.

 

Samočisticí povlak

SGG BIOCLEAN-E®
Samočisticí povlak fotokatalytického minerálního a hydrofilního materiálu na vnější straně zasklení ulehčuje údržbu oken a fasád. Pro odstranění nečistot nashromážděných na vnější straně zasklení využívá dvojitý účinek UV paprsků, denního světla a vody.

 

Povlak pro zrcadlový efekt 

SGG MIRASTAR®
Sklo s tímto povlakem se vyznačuje vysokou úrovní odrazu světla a vytváří tak zrcadlové efekty. Zrcadla tohoto typu jsou mnohem odolnější a univerzálnější než klasická zrcadla a je možné je použít i v exteriéru, například jako zrcadlová okna nebo fasády, nebo také ve vlhkém prostředí.

 

Antikorozní povlak

SGG TIMELESS®
Používá se především jako ochrana před ulpíváním vodního kamene a dalších usazenin na povrchu skla v koupelnách a sprchových koutech. Sklo je chráněno proti korozi, neztrácí barvu a uchovává si tak svůj vysoce atraktivní vzhled. Povlak proti korozi skla se používá i na ochranu neprůhledných skel.

Tabulka povlaků a vlastností skel od Saint-Gobain Glass

Název produktuVlastnosti povlaku
SGG MIRASTAR®zrcadlení
SGG VIEWCLEAR®antikondenzace
SGG BIOCLEAN-E®samočištění
SGG COOL-LITE® XTREMEprotisluneční, izolační
SGG PLANITHERM® XNizolační
SGG ECLAZ®izolační
SGG TIMELESS®antikoroze
SGG COOL-LITE®protisluneční, izolační
SGG PLANITHERM®izolační

 

Sgg diamant float sklo, extra čiré sklo, plavené sklo, sklo na sklenenú příčku, sklenené dveře SGG DIAMANT®
Sgg Planiclear plavené laminované sklo, bezpečnostní sklo na míru, securit, číre strukturální fasádní sklo SGG PLANICLEAR®
chytra-online-aplikace-calumen Calumen
Dodatečná zvuková izolace oken, odhlučnění oken pomocí protihlukových nerozbitných skel, folie na sklo, protihlukova okna Domov jako oáza klidu
Aachen munchner stínicí protisluneční fólie na okna, zastínení oken, velkoformátová okna, propustnosť světla Přehřívání interiéru můžete účinně zabránit!
Francouzská okna a dveře, delení, rozměry, typy - dřevěné, plastové, hliníkové, velkoplošná okna, francouzské okno posuvné Francouzská okna
okna-pro-pasivni-dum-solarni-faktor-izolace-energetickeho-domu Okna jsou alfou a omegou návrhu pasivního domu
Velká francouzská okna, typy a druhy skel i oken, dvojité okno, zdvojené okna do domu, drevená a lastová okna Jak vybrat okna do domu?