Přejít k hlavnímu obsahu
 

SKLENĚNÉ FASÁDY LZE VYLADIT POMOCÍ SOFISTIKOVANÝCH SKEL

Celoskleněné fasády představují v poslední době naprostý trend v obálkách reprezentativních budov. Budova s nimi vypadá moderně a luxusně. Mimo to skleněné fasády pouštějí světlo až do hlubokého nitra budovy a uživatelům zprostředkovávají vizuální kontakt s vnějším prostředím.

Hlavní benefit rozsáhlých zasklených ploch - možnost lépe a ve větší míře využívat přirozené osvětlení, tak stále více nabývá na významu, a to zejména v kancelářských prostorech. Nižší nároky na umělé osvětlení významně snižují spotřebu energie a přitom zajišťují lepší pracovní podmínky.

Zasklení s různými vlastnostmi

Požadované vlastnosti získávají skleněné fasády díky kombinacím vrstev speciálních skel s různými parametry, případně dalšími konstrukčními opatřeními. Dlužno ovšem přiznat, že vyhovět všem nárokům je úkol pro specialisty, neboť požadavky na lehké transparentní fasády jdou často proti sobě. Je žádoucí, aby se v zimě celý interiér prohřál slunečními paprsky, v létě je ale nutno tuto nadměrnou tepelnou zátěž eliminovat. Z hlediska akustiky musí být vnější a vnitřní prostředí dokonale odděleno, což principiálně nejlépe splňují materiály s vysokou objemovou hmotností. U skleněné fasády, charakterizované subtilní lehkostí, musí být tento parametr zajištěn správnou skladbou skla. Totéž platí v otázce rozdílného namáhání jednotlivých částí skleněné fasády s ohledem na jejich orientaci ke světovým stranám.

Moderní sklenená fasáda na administrativný budove so samočistícim sklem, bezpečnostní izolační sklo proti prehrívany budov

 

Předpokladem pro širší využívání skleněných fasád je proto existence high-tech skel se skvělými tepelně izolačními účinky, zvukově izolačními účinky a bezpečnostními vlastnostmi. Další sofistikované výrobky stojí za tím, že dnes hovoříme o inteligentních nebo aktivních fasádách, klima fasádách, media fasádách a pod. Významným příspěvkem k většímu rozšíření skleněných fasád jsou také samočistící úpravy skel, které snížily potřebu častého a náročného čištění rozsáhlých skleněných ploch.

Pestré jsou i konstrukční možnosti

Skleněné fasády je možné při návrhu posuzovat z různých hledisek. Rozhodovat mohou stavebně fyzikální parametry (např. přehřívání, větrání, osvětlení), konstrukční kritéria (např. druh a počet vrstev zasklení, nosná konstrukce), hledisko statiky (např. působící zatížení, kotvení) nebo bezpečnost (např. protipožární vlastnosti, nerozbitnost). Kromě těchto funkčních vlastností jsou pro návrh skleněné fasády rozhodující také:

  • stupeň průhlednosti skla (průhledné, průsvitné, opaktní)
  • možnost regulace povrchových vrstev (regulace závislá na počasí, kdy změna optických vlastností nastává jako reakce na teplotu nebo záření, regulace závislá na uživateli)
  • možnost kotvení skla (lineární uložení tabule po stranách, bodové uložení bezrámových tabulí, strukturované zasklení)

 

Skleněné fasády, nalepené přímo na podkladovou konstrukci bez mechanického jištění, se nazývají strukturované. Tuto techniku umožnil vývoj speciálních silikonových lepidel, která utěsňují fasádní spáry a zároveň trvale bezpečně přenášejí tlakové a sací síly působící na skleněnou fasádu. Výsledkem této technologie je zcela rovná skleněná fasáda bez viditelného ukotvení.

 

Z konstrukčního hlediska mohou být skleněné fasády jednoplášťové nebo raději víceplášťové, protože další rovina skla umístěná uvnitř nebo zvenčí zlepšuje stavebně fyzikální vlastnosti a podmínky vnitřního prostředí. S tímto řešením se také snáze zajistí přirozené větrání (eliminuje se syndrom nemocných budov), které, jak potvrdila právě probíhající koronavirová pandemie, je pro zdravý životní styl nezbytné.

Eclaz izolační dvojsklo a trojsklo na míru do okna, arkýřová okna, francouzské okna na terasu, sklo na pergolu ECLAZ
Sgg Planitherm One, sklo do dvěří, Saint-Gobain Building Glass, design glass SGG PLANITHERM® ONE
Protisluneční sklo na míru, francouzské okno rozměry, Cool lite skn 150  skn 154, skn 165, skn 176 SGG COOL-LITE® SKN
Samočistíci sklo Sgg Bioclean - okenní tabule, skleněné stěny, francouzské okna, dveře, na terasu, stavební sklo SGG BIOCLEAN-E®
Sgg Cool-Lite Xtreme - protisluneční sklo do francouzských skel - oken, dvěrí, lité sklo, Saint-Gobain Building-Glass SGG COOL-LITE® XTREME
produkt-cool-lite-xtreme-61-29-fasadni-sklo-prosklene-fasady-energeticka-ucinnost-vrstvene-sklo COOL-LITE® XTREME 61/29 & 61/29 II
První nízkouhlíkové sklo na světě Cool-Lite Xtreme Oraé COOL-LITE® XTREME ORAÉ®
chytra-online-aplikace-calumen Calumen