Přejít k hlavnímu obsahu
 

Recyklovali jsme 95 tun fasádního skla z původní budovy Merkuria

Zpracování 95 tun fasádního skla při dekonstrukci developerského projektu Mercury je dalším krokem Saint-Gobain Glass k plnění závazku dosažení dekarbonizace stavebnictví

Koncern Saint-Gobain Glass ve spolupráci se společností Skanska úspěšně zrecykloval 95 tun skla z fasád kancelářské budovy Merkuria v Praze-Holešovicích. Osmipatrová budova Merkuria, dostavěná v roce 1971, je prvním komerčním objektem v České republice, který je rozebírán s ohledem na recyklaci maximálního množství stavebních materiálů a prvků, které jsou postupně odstraňovány v rámci stavebních postupů.


Tento významný stavební a developerský projekt realizuje Skanska a Saint-Gobain Glass na něm participuje v rámci memoranda o spolupráci v oblasti udržitelného stavebnictví, uzavřeného se společností Skanska v roce 2000. Sklo odebrané v rámci selektivní demolice budovy Merkuria bylo následně zpětně zpracováno ve výrobním závodě Saint-Gobain Glass v Torgau, vzdáleném necelých 250 km od Prahy. Dalším krokem bude naplnit očekávání společnosti Skanska při dodávce materiálů na výstavbu nové budovy.

Dekonstrukce budovy Merkuria. Recyklace fasádního skla Saint-Gobain Glass a Skanska

 

Saint-Gobain Glass neustále přichází s inovacemi

Projekt dekonstrukce budovy Merkuria prověřil kompetence Saint-Gobain Glass v oblasti recyklace materiálů přímo ze staveb, jejich zpracování a následné využití při dodání materiálu pro výstavbu nových budov. Tento postup vyžaduje maximální transparentnost dopadu materiálů na životní prostředí – doložení nezávislých certifikací, informací o uhlíkové stopě, podílu recyklátu a dalších parametrech skla. Spolupráce výrobce udržitelných stavebních materiálů při environmentální certifikaci budov může přispět k získání lepšího hodnocení udržitelnosti developerských projektů.

Saint-Gobain Glass neustále přichází s inovacemi a hledá řešení k dosažení co největšího souladu člověka s přírodou pro zajištění udržitelné budoucnosti planety ve smyslu naplňování poslání​ „Vytvářet ze světa lepší místo pro život“ (Making the world a better home).

Proto je komplexní spolupráce s developery a státem na realizaci podobných projektů podporujících cirkulární ekonomiku pro Saint-Gobain Glass prioritou.

 

Objevte cestu udržitelnosti společnosti Saint-Gobain Glass

 

Nízkouhlíkové sklo SGG ORAÉ®

Ukázkou produktu vyrobeného s vysokým podílem recyklovaných střepů a zpracovaného výhradně za použití udržitelných zdrojů energie je první nízkouhlíkové sklo na světě SGG ORAÉ®, které nabízí extrémně nízké úrovně zabudovaného i provozního uhlíku. Ve srovnání se standardním zasklením zajistí budovám snížení emisí CO2 až o 40 % bez technických či estetických kompromisů. Při výrobě skel SGG ORAÉ® se používá vysoký podíl recyklovaného skla (zhruba 70 %, z toho 55 % z externích zdrojů) a výhradně obnovitelné energie, takže výsledkem je produkt s velmi nízkou uhlíkovou stopou (6,64 kg CO2 eq./m2 pro 4mm sklo). Tato nízkoemisní skla ocení především uvědomělí investoři, pro které je prioritou zdravé pracovní prostředí zaměstnanců a developeři, kteří díky splnění podmínek certifikace LEED a BREEM získají příležitost zvýšit návratnost svých investic.

První nízkouhlíkové sklo na světě Cool-Lite Xtreme Oraé COOL-LITE® XTREME ORAÉ®
Recyklace skla jako nástroj pro snížení uhlíkové stopy Recyklace skla jako nástroj pro snížení uhlíkové stopy
saint-gobain-glass-udava-smer-s-prvnim-nizkouhlikovym-sklem-na-svete Saint-Gobain Glass udává směr s prvním nízkouhlíkovým sklem na světě
Sklo pro administrativní budovy
Nízkouhlíkové sklo ORAÉ z produkce Saint-Gobain Glass získalo certifikát Cradle to Cradle Nízkouhlíkové sklo ORAÉ z produkce Saint-Gobain Glass získalo certifikát Cradle to Cradle
chytra-online-aplikace-calumen Calumen