Přejít k hlavnímu obsahu
 

Bratislava, Slovensko

Nivy Tower

Veřejná budova

PRODUKT: SGG COOL-LITE® SKN, SGG COOL-LITE® XTREME, SGG ECLAZ ONE

Odrazy plynou po fasádě jako po vodní hladině

Voda a sklo mají ve svých projevech společné rysy, kterými jsou průhlednost a schopnost zrcadlení. Toho využívá věž Nivy Tower v Bratislavě, která svou skleněnou fasádou připomíná tok Dunaje, který tudy kdysi vedl. Výškou 125 metrů zase vyvažuje převládající horizontální linie okolního nákupně-dopravního komplexu, rovněž inspirované tokem Dunaje.

Nejvyšší budova v Bratislavě

Nivy Tower s výškou 125 metrů a 29 patry je nejvyšší budovou v Bratislavě. Na první pohled zaujme nejen svou výškou, ale i skleněnou fasádou. Na ploše 19 tisíc m2 poskytuje kolemjdoucím úžasné divadlo z odražených obrazů. Efektní fasáda je současně vysoce funkční, takže uživatelům vnitřních prostor zabezpečuje ideální podmínky ke všem aktivitám. Souhrn předností skleněné fasády se podílí na tom, že Nivy Tower jako první budova na Slovensku aspiruje na získání certifikátů udržitelné výstavby BREEAM a WELL. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je genialita. Také k na první pohled jednoduchému skleněnému opláštění vedla složitá cesta. Dodavatel, společnost Saint-Gobain Glass, během ní musela vyřešit, jak skloubit splnění protichůdných požadavků. Investor trval na tom, aby fasáda z jednoho materiálu - skla, vytvářela dvě vizuálně odlišné části. Vyhovět tomuto požadavku by při širokém sortimentu Saint-Gobain asi nebylo tak složité, kdyby obě části neměly mít současně téměř identické parametry. Důraz byl kladen na hodnoty prostupu světla a tepla, jejichž společné vyladění je u skla poměrně komplikované. Proto mají výrobci v nabídce většinou jen jeden barevný typ skla pro konkrétní parametry.

Rozdílná pohledová reflexe

A jaké byly požadavky v případě Nivy Tower? Mělo ji tvořit izolační trojsklo, které bude propouštět minimálně 60 % světla a maximálně 33 % tepelných zisků ze slunce. Požadavek na vizuálně odlišné části měla naplnit rozdílná pohledová reflexe (úroveň zrcadlení fasády). Podle přání investora se měla pohybovat v poměrně velkém rozsahu od 13 do 26 %. Navrhnout kombinaci skel, které budou vizuálně takto odlišné a zároveň parametrově stejné, byl těžký úkol. Výrobce Saint-Gobain výzvu zvládl, i když byla téměř na hranici technologických možností. Jinou barevnost skel vytvořil rozdílnou kombinací pokovení. Pro fasádu Nivy Tower byla použita izolační trojskla Climatop Cool-Lite a Climatop Cool-Lite Extreme, na které bylo aplikováno nízkoemisivní pokovení nové generace Eclaz One. Tato unikátní technologie umožňuje nanést na sklo speciální vrstvy, propouštějící maximum denního světla a v zimě redukující tepelné ztráty při současném využití solárních zisků. A co je hlavní, kombinací pokovení lze dosánout různých barevných odstínů. V případě Nivy Tower je u trojskla z vnitřní strany použito vrstvené sklo s protihlukovou a bezpečnostní fólií, která brání rozbití skla. Bez pocitu nebezpečí tak lze přistupovat až k samotné fasádě a užívat si neopakovatelné výhledy. Sklo je dostatečně pevné, dokonce nevyžaduje ani instalaci zábradlí. Design Nivy Tower navrhla britská kancelář Benoy Architects ve spolupráci se slovenským studiem Siebert + Talaš.

PODROBNOSTI PROJEKTU

Datum a místo: 2019, Bratislava, Slovensko

Architekt: BENOY, UK & Siebert + Talaš, Bratislava, SK

Fotograf: Ondrey Synak

SOUVISEJÍCÍ TÉMATA

Protisluneční sklo na míru, francouzské okno rozměry, Cool lite skn 150  skn 154, skn 165, skn 176 SGG COOL-LITE® SKN
Sgg Cool-Lite Xtreme - protisluneční sklo do francouzských skel - oken, dvěrí, lité sklo, Saint-Gobain Building-Glass SGG COOL-LITE® XTREME
Eclaz izolační dvojsklo a trojsklo na míru do okna, arkýřová okna, francouzské okna na terasu, sklo na pergolu ECLAZ
Sgg planitherm xn 4 mm izolační sklo, izolační dvojsklo, francouzske okná a dvere, sklo do dverí SGG PLANITHERM® XN