Přejít k hlavnímu obsahu
 

Jak vybrat okna do domu?

Okna jsou jedním z hlavních architektonických prvků, který ovlivňuje ráz celé stavby.

V článku Jak vybrat okna do domu se dočtete:

 

Jako taková podléhají módě. Dnes už jejich výrobu naštěstí nelimitují technologie, takže nejsme odkázáni jen na unifikovaná malá okna. K dispozici jsou okna atypická i rozsáhlé zasklené stěny, a to včetně nezbytného kování pro snadnou manipulaci s těmito otvorovými výplněmi. Díky tomu jsou současným hitem velké prosklené plochy, umožňující kontakt s okolím a plnící touhu člověka po denním světle.

Požadavkem doby je ale také energetická efektivita budov a ochrana globálního klimatu. Finální výběr okna by proto vždy měl být kombinací vkusu majitele a energetického hodnocení odborníka.

Mnoho otazníků kolem oken


Když uvažujete o oknech, tak jistě máte na mysli vyřešení některého z následujících nedostatků. Okny utíká nejvíce tepla. Na sklech uvnitř se tvoří kondenzát a zvenku námraza. V létě se skrze sklo místnosti nahřívají a je v nich vedro. Životnost oken je krátká, protože z nich uniká izolační plyn. Proniká jimi hluk zvenčí, což je problém hlavně  v ložnici. Jsou snadno rozbitelná, takže jsou jen slabou překážkou pro nezvané návštěvníky.


Existují vůbec okna, která izolují jako zeď, chrání v létě před horkem, ale v zimě do interiéru pustí sluneční paprsky, aby vyhřály celý byt? Jsou k mání okna se skly, na kterých nekondenzuje voda, z vnějšku se nedělá námraza, mají dlouhou životnost, jsou bezpečná i proti zlodějům a která navíc umí tlumit hluk tak, že není slyšet ani vlak? 

Samozřejmě existují, jenže kvalitu je třeba zaplatit. Většina lidí však raději investuje do nového auta, než do oken. Ti, kteří tuhle chybu neudělají a kvalitní okna si pořídí, mají na desítky let dopředu zajištěnou pohodu domova. Chcete-li patřit k těmto šťastlivcům, pomůžeme vám s orientací ve světě oken.

Extra čiré dvojité drevené hnědé okno s prúhledným sklem, typy a druhy oken do domu, druhy a typy skel pro budovy

Okno obecně


Okno je část obvodové stěny, případně střechy, vyplněná obvykle průhledným, občas také jen průsvitným materiálem. Dělí se podle počtu okenních křídel na:

  • jednokřídlová
  • dvoukřídlová
  • vícekřídlová

 

Způsob a směr jejich otevírání zase rozhoduje o tom, zda jde o okna:

  • pevná
  • otevíravá
  • sklápěcí
  • otočná
  • výsuvná 
  • kyvná 
  • posuvná
  • kombinovaná


Z konstrukčního hlediska je nejdůležitější rozdělení na okna:

  • jednoduchá
  • zdvojená nebo dvojitá

 

Jednoduchá okna mívala křídla s jednoduchým zasklením. Už v dávné minulosti k nim kvůli úsporám tepla přibylo druhé vnitřní křídlo a dvojitá okna byla na světě. Jsou přes celou tloušťku zdi a vnitřní a venkovní křídlo od sebe odděluje vnitřní parapet nebo dřevěné deštění celého otvoru. Tento typ oken se slangově označuje jako okna kastlová, či špaletová. Správně platí, že kastlová okna mají venkovní křídla otevíravá dovnitř, kdežto špaletová směrem ven. Dvojitá okna jsou dodnes častá u starých chalup i městské zástavby.

Aby vyhověla současným energetickým požadavkům, stačí vyměnit jednoduché zasklení venkovního křídla za dvojsklo, případně vyměnit celé venkovní křídlo. Z dvojitých oken se vyvinula moderní zdvojená okna, ve kterých bylo venkovní a vnitřní křídlo sešroubované k sobě do jednoho. Jenže i ony přestaly vyhovovat současným vysokým nárokům na izolační vlastnosti. Vždyť šlo vlastně jen o dvě obyčejná skla oddělená vzduchovou mezerou. Proto dnes opět používáme jednoduchá okna, ovšem s kvalitními izolačními rámy a především sofistikovaným zasklením pomocí pomocí dnes už primárněi trojskel.
Pruhledná delená okna s rámem, typy otevírání oken v, typy a druhy skel i oken, obdélníková oknas dvojskelm


Okna můžeme dál rozlišovat podle tvaru na:

  • obdélníková
  • čtvercová
  • oblouková
  • kulatá

 

Předchůdcem současných velkoplošných zasklení jsou tzv. francouzská okna. Jde o velká otevíravá okna, jejichž spodní hrana sahá až k podlaze. Na tato okna často navazuje terasa, zahrada, lodžie případně balkon. Zvláštní sortou oken jsou okna střešní. Jejich boom nastal poměrně nedávno, až s rozvojem užívání podkroví k bydlení. Musí splnit totéž co okna ve svislých stěnách a navíc odolávat přímé expozici klimatických vlivů.

Okenní rámy


Když se řekne okna, hodně lidí si představí jen skla. Ale okno jsou i rámy, a také stínící technika. Jako celek tvoří tahle sestava výplň stavebního otvoru. 

Rámy lze dělit na čtyři základní kategorie:

  • hliníkové
  • plastové
  • dřevěné (popř. v kombinaci s plastem nebo hliníkem)
  • bezrámové zasklení, kdy jsou kotvící profily skryté pod tepelnou izolací

 

Hliníkové rámy jsou nejtrvanlivější, ale izolují hůře než plastové nebo dřevěné. Kvůli malé hmotnosti, velké pevnosti a především dlouhé životnosti se používají nejvíce na celoskleněné fasády a pro designová řešení.


Nejlépe izolují plastové rámy, díky vzduchovým komorám uvnitř. Jsou taky suverénně nejlevnější, a proto i nejčastěji používané. Bohužel u masivnějších rámů může vlivem nerovnoměrného ohřívání docházet ke kroucení a netěsnostem. Zato ze dřeva lze vyrobit rámy širší než 10 cm bez rizika ztráty těsnosti. Umožňují tedy zasklít i velmi tlustá izolační skla. Ze dřeva se vyrábějí i již zmiňovaná okna dvojitá. U bezrámového zasklení vyplňuje celý stavební otvor izolační sklo, které plynule přechází do fasádní tepelné izolace. Řešení je velmi elegantní, ale málo používané.


Otvíravé prvky pro větrání se do těchto celoskleněných ploch totiž musí vkládat pomocí hliníkového nebo dřevěného rámu a mínusem je i komplikace při případné výměně skla. Proto se v této aplikaci používají kalená bezpečnostní skla, která zvyšují bezpečnost konstrukce.

Velké delené dvojité dvere s rámem, okenní sklo, druhy a typy skel, oken a dverí, tepelno izolační sklo

Do rámu patří sklo


Každý asi ví, že trojsklo izoluje lépe než dvojsklo. Někteří dodavatelé oken mají v nabídce i čtyřsklo, ale sériově se nevyrábí. Důvodem je jeho příliš velká hmotnost a také úbytek světla, protože každá tabule část světla odrazí i pohltí.


Abyste se rozhodli pro správné okno, ale znalost dělení na dvojsklo či trojsklo nestačí. V těchto sestavách je třeba nakombinovat taková skla, aby ve výsledku vytvořila systém, splňující všechny požadavky kladené na dané okno. Díky tomu bude mít při pohledu zvenčí váš dům jednotný typ oken, která ale budou v každém místě fungovat jinak.

 

 Zcela jiné nároky má totiž okno orientované na sever (především tepelně izolační) než na jih (zde budou důležité hlavně protisluneční vlastnosti). U velkoplošného zasklení se neobejdete bez bezpečnostního skla, a to kvůli pocitu jistoty i kvůli tomu, že  výměna takového zasklení při poškození je velmi drahá a komplikovaná. Odpočinek je pro  každého důležitý, takže protihluková skla v ložnici, která zajistí nerušený spánek, jsou dobrou volbou. Instalovány by měly být i ve směru zdroje hluku, například pokud blízko vašeho domu vede dálnice či železnice.

Rostoucí trend stavění pasivních domů posiluje používání inovativních typů skel s vysokou propustností světla a zároveň s vysokým solárním faktorem.

Skla vysokých optických kvalit


I když na své okno nebudete mít žádné zvláštní požadavky, tak ten základní bude platit pokaždé. Okno musí umožňovat barevně či jinak nezkreslený průhled. To prospívá  nejen psychice, ale šetří i náklady vynaložené na umělé osvětlení, kterým byste jinak potřebu světla dorovnávali. Díky dokonalé průhlednosti okno nabídne také vizuální spojení s okolním světem a eliminuje pocit izolace.

Z uvedených důvodů je zasklení s vysokými optickými parametry vhodné zejména do prostor, kde během dne trávíte více než 80 % času.

Nízkoemisivní skla pro lepší tepelnou izolaci a zimní komfort


Energeticky účinné zasklení umožňuje spotřebovat méně energie a přitom neslevovat z příjemného vnitřního komfortu. Energeticky účinná skla jsou totiž potažena speciálními kovovými povlaky, takže odráží teplo zpět do místnosti. Přitom ale pokovení nijak nebrání energii ze slunce procházet sklem a v zimě interiér prohřívat. To vše dohromady znamená dlouhodobé úspory energie bez toho, že by transparentní kovový povlak nějak ovlivňoval průhlednost skla.

Protisluneční skla


Tato speciální skla snižují zahřívání místností, v porovnání s tepelně izolačním sklem až o 5 °C. Jejich technologická úprava se přitom nijak nepromítá do běžných vlastností skla, to znamená, že jsou barevně neutrální a s vysokou světelnou propustností.

Protisluneční trojsklo COOL-LITE SKN 183 - zasklení pro domy a byty

Sklo do oken - Izolační trojsklo COOL-LITE SKN 183. Chrání před přehríváním interiéru i bez použitý venkovních žaluzií.

 

Bezpečnostní skla


Tato speciální skla slouží k ochraně osob a vyrábějí se různými technikami, přičemž nejběžnější jsou kalené a vrstvené bezpečnostní sklo.

Kalené sklo

Proces kalení spočívá v ohřátí skla na vysokou teplotu s následným prudkým ochlazením proudícím vysokotlakým vzduchem. Tím se během několika sekund ochladí povrch skla, ale vnitřní část zůstává teplá. Sklo tak získá vnitřní napětí, a tím i lepší vlastnosti.

Tvrzené sklo

Tvrzené sklo tvoří tabule skla spojené speciální fólií, která sklu dává pevnost a pružnost. Takové sklo odolává nárazu či úderu tupého či ostrého předmětu tím, že nedojde k jeho roztříštění. Sklo je rozbité, ale drží svoji konzistenci. V případě požadavku na neprůstřelné sklo se kombinuje několik vrstev skla a fólie.


Nejvyšší odolnosti pak dosahují skla kombinovaná, tedy kaleno-lepená. 

Protihluková skla


Hluk se považuje za jeden z hlavních faktorů stresu, především vyskytuje-li se v domácím prostředí. Venkovní hluk lze udržet na minimální úrovni při použití účinného zasklení. Existuje velmi široká nabídka přímo na míru navržených protihlukových zasklení, a to v závislosti na typu a intenzitě venkovního hluku. Dvojsklo obsahující vrstvené protihlukové zasklení umí velmi výrazně potlačit hluk vstupující do domu zavřenými okny. Vrstvené zasklení automaticky poskytuje ještě další výhodu, kterou je eliminace úrazu při případném rozbití.

Bezpečností + protihlukové zasklení pro Pasivní a nízkoenergetické domy

TROJSKLO ECLAZ AKUSTIK
6-18-4-18-44.2

Izolační trojsklo ECLAZ Akustik s protihlukovou ochranou. P2A-odolnost proti vloupání. 1B1-ochrana proti poranění při rozbití

 

Další speciální skla


Chcete-li dostat přirozené světlo i do těch částí budov, ve kterých je vyžadováno soukromí, můžete využít translucidní sklo. Nabídne optimální rovnováhu mezi dostatečným množstvím světla a soukromím. Speciální skla jsou také schopna vyhovět i protichůdným nárokům na tepelnou izolaci s protisluneční ochranou.

 

V zimním období zvyšuje tento typ zasklení komfort výrazným omezením vnitřní kondenzace, v létě naopak redukuje tepelné zisky. Nicméně efektivita zasklení s optimálními  tepelně izolačními i protislunečními parametry závisí do velké míry na konkrétní  aplikaci, tedy na orientaci okenního otvoru směrem ke světovým stranám nebo na  klimatické zóně, ve které se budova nachází. 

 

Zvláštní kategorií jsou samočistící skla, která ocení zejména majitelé trendových velkoplošných zasklení. Nutnost čištění vnější strany skla odpadá díky speciálnímu fotokatalytickému povlaku, na kterém se působením denního světla organické nečistoty rozkládají a déšť je následně spláchne. Povlak samozřejmě nijak neovlivňuje transparentnost skla.

Pojistěte si pohodu


S výše uvedenými kategoriemi skel v oknech si zajistíte kvalitu bydlení. Maximálního účinku dosáhnete, když budete navíc respektovat také následující doporučení:

  • Berte ohled na okolí domu Například 10 m vysoký objekt ve vzdálenosti 15 metrů sníží množství vstupujícího denního světla až o 40 %. Totéž platí pro stromy a vegetaci, ovšem s tím rozdílem, že ty je možno odstranit. Oknům v těchto místech se proto raději vyhněte.
  • Světlo ze dvou směrů Pokud je to možné, zajistěte přirozené osvětlení místnosti z více než jednoho směru. Vyváží se tím míra osvětlení během dne a zjemní stíny. Tímto způsobem lze prosvětlit i větší místnosti.
  • Předstupující konstrukce jako slunolam Nezapomínejte, že balkóny, přístřešky či jakékoliv konstrukce na fasádě přirozené světlo zadržují. Kompenzujte nedostatek světla v místnosti použitím větších zasklených ploch nebo přidáním dalších oken.
  • Myslete na děti Dobře prosvětlený dětský pokoj podporuje rozvoj dětí. Od dětských her až po učení, čtení nebo dělání domácích úkolů - tam všude je přirozené světlo důležité k psychomotorickému rozvoji dítěte.
  • Vzduch je důležitý Při navrhování domů nebo budov musíte myslet také na to, aby ve všech obytných místnostech byla přístupná otevíratelná okna. Jak tak bude zajištěno řádné větrání, a tím i zdravé vnitřní prostředí.


Každý z nás má trochu jiné představy o tom, co je pro nás u oken důležité. Nabídka na trhu je naštěstí připravená na každý požadavek, stačí jen zadání správně definovat a z jednotlivých komponentů namixovat okno svých snů.

Eclaz izolační dvojsklo a trojsklo na míru do okna, arkýřová okna, francouzské okna na terasu, sklo na pergolu ECLAZ
Cool lite Skn 183, Skn 183 II, protisluneční sklo na míru, trojsklo, dvojsklo, skleněné fasády, Saint-Gobain Building Glass COOL-LITE SKN 183 a SKN 183 (II)
Vrstvené neprústrelné sklo, pochozí sklo na skleněnú podlahu Sgg Stadip Protect, bezpečnostní sklo SGG STADIP®/SGG STADIP PROTECT®
Sgg Stadip Silence akustické sklo, vsg 44.1, 44.2, Saint-Gobain Building Glass protihlukové sklo, zvuková izolace oken SGG STADIP® SILENCE
chytra-online-aplikace-calumen Calumen
jake-parametry-sledovat-pri-vyberu-skla-do-oken Jaké parametry sledovat při výběru skla do oken
druhy-bezpecnostniho-tvrzeneho-skla-zakladni-typy Druhy bezpečnostního skla
Aachen munchner stínicí protisluneční fólie na okna, zastínení oken, velkoformátová okna, propustnosť světla Přehřívání interiéru můžete účinně zabránit!
Dodatečná zvuková izolace oken, odhlučnění oken pomocí protihlukových nerozbitných skel, folie na sklo, protihlukova okna Domov jako oáza klidu