Přejít k hlavnímu obsahu
 

Jak vzniká sklo

Ploché sklo vzniká na trase dlouhé 500 metrů

V článku Jak vzniká sklo se dočtete:

 

Při pohledu ven z bezpečí svého domova málokdy vnímáte materiál, který vám podívanou umožňuje. Protože právě „neviditelnost“ je spolu s tepelně technickými vlastnostmi na skle tím nejcennějším. Žádné zabarvení, žádné bublinky, žádné nerovnosti. Rádi byste věděli jak tento vysoce sofistikovaný materiál vzniká?

Seznamte se s výrobou tabulového skla

Následující video vám představí jednoho z největších světových výrobců skla, společnost Saint Gobain. Jeho historie sahá až do roku 1665, kdy jako malá manufaktura vyráběl sklo pro dvůr Ludvíka 14. Dnešní nadnárodní koncern navrhuje a vyrábí sklo v obřích objemech - každý rok zhruba 6 mil. tun plochého plaveného skla! Pro lepší představu, to znamená 1 000 m2 skla každou minutu aneb sklo vyrobené během 5 minut má plochu fotbalového hřiště.

Uvedená čísla zajišťuje kontinuální výroba na výrobních linkách, každá délky půl kilometru. Ve videoexkurzi se seznámíte s 5 základními surovinami pro výrobu skla a zjistíte, jak důležité je používání recyklovaného skla, které šetří přírodní suroviny a současně urychluje proces tavení. Přispívá tím k ekologizaci výroby, úsporám energie a snižování objemu emisí CO2. Při potřebě tavit vstupní směs na kapalinu při teplotě 1 550 až 1 600 °C se jedná o významný aspekt. Uvidíte jak roztavená lávová směs prochází pecí a zjistíte, že chemismus prostředí musí být upravován, aby nedocházelo k tvorbě bublin. V koncové zóně nastává příprava na rozprostření skla po hladině cínové lázně, tzn. že hmota je vzduchem ochlazována, aby dosáhla viskozitu žádoucí pro formovací zónu – měla konzistenci medu.

Na výstupu z pece sklo jemně teče a šíří se po hladině roztaveného cínu. Vzniká dokonale rovný souvislý pás, jehož okraje upravují horní válce. Rychlost výstupu hmoty z pece a přítlak válců jsou hlavními faktory pro úpravu tloušťky a šířky skla. Cínovou lázeň sklo opouští s teplotou kolem 600 °C, kdy už je dostatečně pevné na další posun po válcích. Během trasy je postupně dál ochlazováno, aby se uvolnilo vnitřní napětí a zabránilo se teplotnímu šoku ve fázi řezání. Při něm se nekonečný pás dělí na segmenty délky 150 až 200 metrů.

 

Jak a kde se vyrábí sklo, tavení skla, co se vyrábí ze skla, ploché a tabulové sklo, suroviny pro výrobu, float proces

Finální produkty vznikají na samém konci

Skleněný segment má diamantovým kotoučem naznačeny řezy a zlom samotný pak zajistí válce pákovým efektem. Výsledkem jsou skleněné tabule o standardních rozměrech 6 000 × 3 210 mm, absolutně průhledné a s dokonale hladkým povrchem.

Celý proces je samozřejmě průběžně monitorován a v uzlových bodech jsou čidla pro odhalení skrytých vad. Aby se k zákazníkům dostaly opravdu špičkové skleněné tabule – ústřední materiál v architektuře i automobilovém průmyslu. Tajemství výrobního procesu můžete celé shlédnout na videu.

Jak se vyrábí sklo/Float Process - video

Objevte prostřednictvím tohoto videa procesy výroby skla a připojte se s námi k prohlídce míst, kde sklo vzniká

Sgg diamant float sklo, extra čiré sklo, plavené sklo, sklo na sklenenú příčku, sklenené dveře SGG DIAMANT®
Sgg Planiclear plavené laminované sklo, bezpečnostní sklo na míru, securit, číre strukturální fasádní sklo SGG PLANICLEAR®
Recyklace skla jako nástroj pro snížení uhlíkové stopy Recyklace skla jako nástroj pro snížení uhlíkové stopy
chytra-online-aplikace-calumen Calumen
jake-parametry-sledovat-pri-vyberu-skla-do-oken Jaké parametry sledovat při výběru skla do oken
Velká francouzská okna, typy a druhy skel i oken, dvojité okno, zdvojené okna do domu, drevená a lastová okna Jak vybrat okna do domu?
okna-pro-pasivni-dum-solarni-faktor-izolace-energetickeho-domu Okna jsou alfou a omegou návrhu pasivního domu
saint-gobain-glass-udava-smer-s-prvnim-nizkouhlikovym-sklem-na-svete Saint-Gobain Glass udává směr s prvním nízkouhlíkovým sklem na světě