
Současným trendem jsou velké zasklené plochy
V článku francouzská okna se dočtete:
Současný hektický životní styl si čím dál častěji kompenzujeme propojováním domova s venkovním prostředím. Jak uklidňující je nerušený výhled na jiskřivou krásu zimní přírody z tepla domova, třeba s šálkem dobré kávy v ruce. A co teprve v létě, kdy stačí otevřít a zahrada se stane součástí obytného prostoru. Všechno tohle umí zajistit francouzská okna.
Francouzská okna od oken běžných odlišuje jediná věc, a to, že nemají žádný parapet (tj. zdivo pod oknem). Sahají zkrátka až k podlaze. Protažením okna získává interiér více světla a uživatelé zase unikátní výhled ven. Přesně z těchto důvodů se okna protažená až k podlaze začala v 17. století ve Francii používat. V době před elektřinou bylo totiž maximální dotování interiéru denním světlem velmi žádoucí.
Dnes už si umíme s prosvětlením poradit prostřednictvím umělého osvětlení, přesto jsou francouzská okna stále velmi oblíbená. Pro lidský organismus je totiž denní světlo mnohem příznivější než jeho umělé náhražky. Moderní francouzské okno tak není jen záležitost designová, jak by se mohlo zdát, ale přímo nadčasový prvek s výraznou užitnou hodnotou. Absence parapetu umožňuje navíc francouzské okno použít jako průchod na terasu, zahradu, balkon či lodžii.
Stále se bavíme o francouzských oknech, ale setkat se můžete i s označením francouzské dveře. Váháte, zda jde o totéž? Obvykle je hovorově myšleno totéž. Měli-li bychom se ale striktně držet odborného názvosloví, pak bychom za francouzské dveře mohli označit pouze klasické dveře s panty, které jsou prosklené a designem připomínají francouzská okna.
Za dobu své existence se francouzská okna posunula o notný kus cesty kupředu. Klasické dvoukřídlové francouzské okno nezmizelo, ale k dřevěnému rámu přibyly i jeho varianty z plastu a hliníku. ... a víte, co je současným nejběžnějším typem francouzského okna? Přece balkonové dveře! Moderní francouzská okna ale mají mnohem víc podob, které se liší použitými materiály, způsoby otevírání i dalšími aspekty.
Posuvná francouzská okna
Otočná okenní křídla s běžným kováním při otevírání a zavírání zabírají příliš velkou plochu prostoru. Navíc musejí mít menší rozměry, protože hmotnost skla je limitována únosností rámu a kování. Proto jsou rozhodně lepší variantou posuvné systémy. Vybírat můžete mezi HS portály a PSK portály.
U HST portálů (zdvižně posuvné dveře) se skleněná tabule posouvá v mělké kolejnici na zemi a v závěsu u stropu. Kolejnice je ovšem robustnějšího charakteru a potřebuje více místa. S dveřmi se však lehce manipuluje, dají se zastavit v jakékoliv poloze a zamknout. HS portály jsou ideální pro bezbariérové přístupy na terasu či zahradu a oproti balkonovým dveřím dovolí zasklít větší formáty. Umožňují si tak vychutnat mnohem hezčí výhled.
Druhou variantou jsou PSK portály (sklopně posuvné dveře), které jsou řešením pro v případě, kdy nelze instalovat dvojitou kolejnici HS portálů. Sklopně posuvné dveře se ovládají velmi lehce a navíc je lze vyklopit na ventilaci. Mají však vyšší práh a omezenou velikost zasklení, kompenzací za tyto ústupky však bývá nižší cena.
Typy francouzských oken
Co se materiálu týče, je běžný výběr z plastových, dřevěných a hliníkových francouzských oken. Každý z uvedených materiálů má jiné přednosti a nabízí jinou životnost. Dřevěná francouzská okna mají sice krásný tradiční vzhled, jejich údržba je však náročná, což se obvykle odráží i na jejich životnosti. Plastová francouzská okna potěší nízkou cenou, dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi, jsou však citlivější na vyšší teploty a na jejich povrchu ulpívá prach. Stejně tak plastový materiál profilů limituje maximální výšku oken. U hliníkových francouzských oken oceníte zejména dlouhou životnost, snadnou údržbu, ovšem za cenu vyšší investice. Avšak hliník je mnohem staticky pevnější, tudíž je možno dosáhnout větších rozměrů.
Typ francouzského okna |
vzhled |
rozměr |
Dřevěná francouzská okna |
tradiční vzhled, dobré izolační vlastnosti a příjemné na dotek |
rozměry okna jsou limitovány |
Hliníková francouzská okna |
subtilní design a vysoká pevnost, která umožňuje dělat téměř neviditelné rámy, sklo více vynikne |
neomezená velikost oken |
Plastová francouzská okna |
barevná variabilita a výborné izolační vlastnosti za příznivou cenu |
rozměry okna jsou limitovány |
O posuvných francouzských oknech už řeč byla. Klasická otevíravá francouzská okna jsou nejčastěji dvoukřídlá a trojkřídlá, přičemž mohou nebo nemusejí mít středový sloupek. V dnešní době ovšem není problém ani navrhnout atypická okna s libovolným počtem křídel.
Typ francouzského okna |
údržba |
životnosť |
Dřevěná francouzská okna |
nutná pravidelná ochrana dřeva nebo jeho zakapotování z venkovní strany |
životnost závislá na údržbě a konstrukci |
Hliníková francouzská okna |
údržbu vyžaduje pouze otevírací mechanismus |
velmi dlouhá životnost |
Plastová francouzská okna |
nutné pravidelné seřizování |
stárnutí plastu, projevující se křehnutím a drsným povrchem |
Speciálním architektonickým prvkem je pak rohové prosklení. Vytváří rozměrnou prosklenou plochu s výhledem do několika světových stran, a to bez nutnosti využít rohový pilíř nebo jiný sloupek. Nejčastěji se provádí jako rohové spojení dvou pevných skel, která jsou k sobě přitmelena a svírají pravý úhel.
Prahy u francouzských oken
Ať už francouzská okna vedou na terasu, zahradu, balkon nebo třeba jen do volného prostoru, zásadní je zvolit pro ně správný práh. Může být klasický, bezbariérový nebo dokonce nulový. Vždy je ale žádoucí jej doplnit kvalitním izolačním podkladovým profilem.
Nejběžnější a nejoblíbenější je práh klasický, což je v podstatě běžný okenní rám se standardní výškou asi 70 mm. Jeho předností jsou dobré izolační vlastnosti, tzn. že práh izoluje stejně jako rám okna. To je důležité zejména v případě, že na okno nenavazuje izolovaná konstrukce (terasa nebo balkon), ale pouze volný prostor.
Existují i prahy bezbariérové a nulové. Oba typy jsou nižší než klasické prahy a díky tomu je přechod z interiéru do exteriéru daleko komfortnější. Čím se mezi sebou liší? Za bezbariérové se označují přechody, u kterých rozdíl výšek nepřesahuje 20 mm. Nulový práh je vlastně speciálním typem prahu bezbariérového, s rozdílem výšek pouhých 5 mm. Uživatelsky příjemné nízké prahy ale mohou mít kvůli svému designu a konstrukci problémy s prochlazováním podlahy v interiéru.
U francouzských oken nepodceňte vytápění
S problémem prochlazování podlahy u francouzských oken úzce souvisí vytápění. Běžně se otopná tělesa umísťují před okenní parapet, aby eliminovala studený tah od oken. Jenže při absenci parapetu u francouzského okna tohle řešení není možné, respektive by radiátor zasahoval do výhledu. U francouzského okna se proto vytápění řeší tak, že se před ním v podlaze vytvoří prostor pro umístění konvektoru nebo vyústění teplovzdušného vytápění. V případě, že je použito jen podlahové vytápění, je třeba před oknem vytvořit okrajovou zónu s vyšší povrchovou teplotou, a to zhuštěním topného potrubí.
S otázkou vytápění se úzce pojí i výběr zasklení. Použito by mělo být co nejlepší izolační sklo, které bude minimalizovat studený tah od okna. Stejně tak je třeba zvážit ostatní vlastnosti zasklení. Například ochranu před rosením skla zvenku použitím speciálního pokovení, ochranu proti vloupání použitím bezpečnostního skla případně ochranu před přehříváním interiéru použitím protislunečního skla. A k překvapení, většinu těchto vlastností je možné kombinovat do jednoho izolačního skla. Jinak řečeno, to že chcete dům chránit před únikem tepla nevylučuje abyste zároveň měli i sklo, které vás ochrání před vloupáním.
Francouzské okno versus tepelné zisky
Otázka výběru zasklení je u francouzského okna mnohem důležitější než u běžného okna. Plocha zasklení je násobně větší a násobně větší jsou tak i úniky energie v zimě a tepelné zisky v létě. Oba aspekty je nutno zvážit a s ohledem na ně vybírat speciální skla.
Především by skla měla být dostatečně tepelně izolační, abyste se v zimě doma cítili komfortně. Pro teplé období by sklo současně mělo disponovat protislunečními parametry. Z tohoto pohledu jsou ideální extrémně účinná protisluneční skla řady SGG COOL-LITE Xtreme, jejichž mimořádně nízká prostupnost energie je provázena nejlepší světelnou propustností.
Při extrémních teplotách na tak velké ploše ale ani sebelepší zasklení nezabrání přehřátí vnitřního prostoru. Téměř samozřejmostí u francouzských oken by proto mělo být venkovní stínění. Přinese hned dva benefity. Jednak nepustí dovnitř tepelnou energii, a také zabrání nechtěným pohledům zvenčí. Díky stínění si lze i za francouzskými okny dopřát soukromí.

Pro stínění francouzských oken jsou dnes nejužívanější venkovní žaluzie, které umožňují regulaci průhledu. Velmi příznivé vlastnosti pak mají venkovní screenové rolety, které zachytí podstatnou část tepelného záření a zvenčí jsou neprůhledné. Speciální konstrukce použité tkaniny ale nebrání vstupu světla do interiéru a ještě umožňuje průhled ven. Často používané jsou i venkovní rolety, které sice interiér zcela zatemní, ale zase se lze spolehnout na jejich vysoké izolační schopnosti, které budou užitečně jak v létě, tak i za mrazivé zimní noci.
K francouzským oknům lze doplnit i vnitřní rolety. Jejich umístění se řídí způsobem otevírání oken, buď se instalují přímo na rám nebo na strop nad oknem. Zda přitom půjde o rolety den a noc, vertikální žaluzie či závěsy, to je jen otázkou vašeho vkusu.
Malé starosti s velkými okny zajistí špičková skla
Jakákoliv okna jsou nejslabším prvkem obálky budov z hlediska bezpečnosti. Dvojnásob to platí pro velkoplošná francouzská okna. Mělo by pro ně proto vždy být použito bezpečnostní zasklení, a to jak kvůli riziku úrazu, tak pro zabránění nežádoucího vniknutí. Neméně významný je ekonomický aspekt, neboť rozbitá obří skleněná tabule není lacinou záležitostí.
Aby francouzská okna bezezbytku plnila svou úlohu, tedy zajišťovala maximální průhled ven a prosvětlení místnosti, nesmějí být zašpiněná. Se splněním tohoto požadavku pomohou skla se samočistící úpravou, která na dlouhou dobu zajistí průzračný průhled a maximalizují interval mezi mytími.
Využití francouzských oken
Francouzská okna najdou uplatnění v každé stavbě, chalupou počínaje a panelovou výstavbou konče. Ozvláštní jakýkoliv interiér, obohatí jej o prostor a oční kontakt s okolím. Překážkou nejsou ani vyšší patra či podkroví, kdy stačí před francouzské okno instalovat zábradlí, které zabrání pádu do volného prostoru. Zábradlí je však nutno navrhnout tak, aby nerušilo průhled - hlavní benefit francouzského okna. Nejlépe se pro tento účel hodí zábradlí skleněné, případně vytvořené ze subtilní nerezi.
Při dodržení všech doporučení se s francouzským oknem můžete těšit na slibovaný nerušený výhled na jiskřivou krásu zimní přírody z tepla domova, třeba s šálkem dobré kávy v ruce. A v létě, až jej otevřete, se zahrada stane součástí vašeho obytného prostoru ...